Razgovor Josipa Škerlja s Portalom Oko
O slikarstvu, poeziji i svemu pomalo
Život prije je bio veseliji. Ovo danas je malo ustrašeno. Svatko bi htio biti bogat odmah, raspojasano živjeti, imati puno novca, barke, brodove, jahte, kuće, svašta nešto. Sedamdesetih smo bili malo siromašniji, ali smo se puno više veselili, bar što se tiče mene i moje generacije. Ona je sada pomalo u zalazu, došli su mladi. Vidjet ćemo što će vrijeme donijeti' priča veliki akademski slikar i pjesnik Josip Škerlj...

Slike i tekst Marije Njavro preuzet je sa stranica Portala Oko.

Vidjet ćemo što će vrijeme donijeti’ priča veliki akademski slikar i pjesnik Josip Škerlj koji nam je otvorio vrata svog ateljea u obnovljenoj kuli sv. Katarine.

Razgovor o njegovim velikim ljubavima, slikarstvu i poeziji započeo je prisjećanjem na minula vremena.

‘Počeo sam se baviti slikarstvom prije 200 godina, čitajući stare majstore. I onda sam sreo dva prijatelja, bio njihov model i u vremenu dok su oni bili na Akademiji ja sam pomalo stasao i pošao na Akademiju u Zagreb.
Zatim sam se vratio u Dubrovnik. Tu sam neko vrijeme radio, igrao se, zabavljao, oženio se, dobio sina, postao učitelj likovnog odgoja i sad sam u penziji’ nakratko je oživio svoj život Škerlj.

Pitamo ga žali li što nije ostao u Zagrebu nakon završene Akademije.

Spremno odgovara kako je razmišljao, ali nije ostao. ‘Razmišljao sam i da odem u Pariz, pa nisam ni to učinio. I došao sam u Dubrovnik, zatvorio se među zidine. Ne žalim za tim. Lijepo mi je. Nije mi Grad ništa nažao učinio pa da mu ne bih vratio nešto zgodno i dobro.

A Dubrovnik je njegov čest motiv.

Ima raznih motiva. Od portreta, aktova, veduta, pejzaža i samog grada u zidinama i izvan zidina. Razne portrete sam obradio, od starinskog poimanja portreta do sada modernog i apstraktnog.

Dotakli smo se i teme slikara amatera.

Zgodno je da se piše o slikarima amaterima. Netko će se naći uvrijeđen, možda će pričati o nama akademskim slikarima, valjanim i nevaljalim. Čovjek se može i uvrijediti, ali može mu to biti i putokaz da bude bolje.
Smatram kako je amaterizam potreban. Nekako drži jednu stabilnost likovne kulture.

Pratite li rad novijih generacija dubrovačkih slikara?

Pratim. Svatko tko izlaže i tko nešto radi, on se mora istaknuti. Ne može držati radove u ateljeu i sam gledati u svoje tvorevine. Mora ih nekome i pokazati, a to je zgodno jer tako znaš jesi li napredovao ili nisi. Jesi li shvatio likovnu problematiku u tom poslu ili nisi.

Dugo godina ste predavali u školi.

Bilo je atraktivno, zgodno. Nemam loših primisli na školu i učenike. Bilo je to jedno veselo vrijeme što se tiče školstva. Danas je možda malo u odgoju zakazano.

Poezija.

Jednako volim i slikanje i poeziju. Kad sam bio nastavnik, slikarstvo mi je predstavljalo višak energije. Tu sam bio amater. Sad je slikarstvo profesionalno, a amaterski se bavim poezijom.

Poezijom se bavim prije nego što sam počeo slikati. Prva ljubav mi je poezija. Imam neke pričice s devet godina koje sam uspio sačuvati. Nisu se uništile, iako je kuća izgorjela i tamo su bile te stvari. Slučajno sam ih našao u ateljeu i morat ću, ono što nisam znao malo obnoviti.

Momentalno radim na jednoj mini izložbi s jednim mojim kolegom. Tema je sv. Vlaho. Trenutno sliku po sliku slažem. Tema je malo i duhovita. Bit će i teksta.

Bogato stvaralaštvo je iza vas.

Čujte, zato imam i puno godina. Ništa ne bih promijenio, ali kad bih iznova živio, onda bih volio biti netko drugi, jer ovo sam već prošao i sve mi je poznato. Možda bih ponovno bio slikar, tko zna.

Recentno
OBJAVLJENO