Sadržaj je preuzet s mrežnih stranica Sveučilišta u Mostaru i Facebook stranice Sveučilišne galerije Sveučilišta u Mostaru.
U Sveučilišnoj galeriji svečano je otvorena izložba BRODOVI.
Uzvanicima se obratio autor izložbenog koncepta i voditelj Sveučilišne galerije Marin Ivanović koji je predstavio stvaralaštvo osam umjetnika čija djela su izložena na izložbi: Emila Bobanovića Ćolića, Stjepana Ivaniševića, Jasmina Kukavice, Baneta Milenkovića, Ivana Peraka, Josipa Škerlja, Marija Šunjića i Antuna Borisa Švaljeka.
„Kao likovni motiv brod nije više praktičan objekt, nego emanira široki raspon estetskih, emocionalnih i intelektualnih silnica koje se na slikama ponekad pojavljuju kao romantične ode nekomu prošlom vremenu, ponegdje minuciozno i združeno, tražeći ljepotu u suvremenim teretnim brodovima od čelika, na trećemu mjestu simbolično, bivajući dijelom neke šire radnje. U brodove je upisana tužna povijest odlazaka i teške sudbine pomoraca, snaga i veličina gradova i država kroz njihove trgovačke i ratne flote, ali i sanjarenja o egzotičnim tropskim krajevima. Među ovim umjetnicima većina je onih koji svojim rođenjem „imaju pravo“ na temu mora i brodova. Teško je, a možda i glupo bježati od motiva kojima smo, zbog pripadnosti mjestu, okruženi ako neki drugi upravo hrle za tim istim temama, vedutama, krajolicima… iako imaju različita mjesta življenja – Zenica, Mostar, Zagreb, Zadar, Split, Pelješac, Dubrovnik – svim autorima na ovoj izložbi zajedničko je dugo bivanje u temi broda, višegodišnje ili višedesetljetno bavljenje njome i stvarna naklonost njenom oslikotvorenju.“
Nakon toga, generalni konzul RH u Mostaru, dr. sc. Marko Babić, naglasio je “kako su brodovi uvijek bili simbol rastajanja, dok su brodovi večeras mjesto spajanja, što se vidi po velikom broju posjetitelja”. Prof. Babić istaknuo kako je “Sveučilište u Mostaru jedan od glavnih promotora umjetnosti u samom gradu Mostaru, ali i šire, jer ono doista živi, cijeni i ulaže u umjetnost te da je potvrda tomu i ova doista reprezentativna izložba”.